Materiały podkuwnicze Narzędzia podkuwnicze Adresy Opisy produktów Usługi podkuwaczy Szkolenia i warsztaty Nauka zawodu Filmy Aktualności



Ochwat - przyczyny, zapobieganie, holistyczne leczenie" - dr Hiltrud Strasser

„Ochwat" - przyczyny, zapobieganie, holistyczne leczenie" to pierwsza w Polsce książka światowej sławy specjalisty od schorzeń kopyt – dr Hiltrud Strasser, która od ponad 20 lat bada przyczyny i możliwości leczenia kulawizn u koni.

Przez ostatnie 15 lat wyniki osiągane przez dr Strasser udowodniły, że można skutecznie wyleczyć zarówno ostry jak i przewlekły ochwat stosując korekcję kopyt umożliwiającą zachowanie (lub przywrócenie) naturalnego, fizjologicznego kształtu kopyta. Ta nowatorska metoda pozwoliła wyleczyć, a w większości przypadków również przywrócić do pełnej użytkowości konie, które zostały przez konwencjonalną medycynę skazane na eutanazję jako przypadki beznadziejne i nieuleczalne.
Metoda dr Strasser opiera się na powszechnie znanych właściwościach i możliwościach tkanek z zakresu histologii, anatomii, fizjologii oraz bierze pod uwagę proste zasady fizyki.
Cała metoda dr Strasser jest oparta na bardzo wnikliwych studiach anatomii, histologii, fizjologii itp. Dr Strasser napisała kilkanaście książek a jej artykuły ukazują się regularnie w profesjonalnych pismach branżowych (niestety większość jest tylko po niemiecku)
Niedawno pojawiły się liczne nowe badania dotyczące końskiego kopyta (np. Bowker, Pollit, Ramsey). Ich odkrycia pokrywają się z odkryciami dr Strasser. Nie ma jak do tej pory naukowych weterynaryjnych studiów, które zaprzeczają wynikom tych badań.
Książka nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów konia ale z pewnością jest dobrym początkiem do rozmów na temat dobrostanu konia.


Pielęgnacja i podkuwanie kopyt koni - R. Kolstrung, P. Silmanowicz

Autorzy opracowania pragną wypełnić tę lukę, korzystając z dostępnego piśmiennictwa krajowego i zagranicznego oraz własnego doświadczenia. Wobec gwałtownego rozwoju technik pielęgnacji i podkuwania kopyt koni absolutnie nie jest możliwe opisanie i ustosunkowanie się do wszystkich nowych rozwiązań, które zresztą są czasem kwestią przemijającej mody.

Autorzy żywią nadzieję, iż podręcznik ten będzie przede wszystkim służył studentom wydziałów hodowli zwierząt i medycyny weterynaryjnej, użytkownikom koni, a także rozczyszczaczom i podkuwaczom.

Na rynku księgarskim brakuje podręcznika zarówno dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej i zootechnicznych, dla lekarzy weterynarii, użytkowników koni, jak i osób zajmujących się zawodowo pielęgnacją kopyt i ich podkuwaniem. Dotychczasowe publikacje, tak przedwojenne jak i wydane wkrótce po wojnie, nie są obecnie dostępne i wymagałyby aktualizacji. Podobnie zawartość merytoryczna instrukcji i materiałów pomocniczych do kursów podkuwnictwa, które ukazały się w późniejszym okresie, przy obecnym stanie wiedzy i potrzebach, jest niewystarczająca.

Ostatnio pojawiły się opracowania tłumaczone z języków niemieckiego i angielskiego, niestety ich treść ujęta jest zbyt skrótowo. Nie uwzględniają też specyfiki utrzymywania koni w Polsce i możliwości, jakimi dysponuje przeciętny polski ich użytkownik.





Kopyta. Anatomia, pielęgnacja, diagnostyka i leczenie - Autor: Susan Kauffmann, Christina Cline
Bez kopyt nie ma konia”. To popularne wśród koniarzy powiedzenie dowodzi ogromnego znaczenia właściwej pielęgnacji kopyt, niezależnie od rasy, trybu życia i sposobu użytkowania konia. Problemy związane z kopytami są tak powszechne, że tylko niewielka grupa właścicieli koni nie miała z nimi nigdy do czynienia. Kiedy z kopytami twojego konia zaczyna dziać się coś złego, szukasz pomocy u podkuwacza i lekarza weterynarii, którzy zasypują cię mnóstwem zaleceń.

O wielu informacjach z pewnością szybko zapomnisz, a wtedy z pomocą przyjdzie ci ta książka. To nowoczesny przewodnik będący kwintesencją wiedzy o kopytach, dzięki któremu problemy twojego konia staną się zdecydowanie bardziej zrozumiałe i będziesz mógł ich uniknąć w przyszłości. To wyjątkowo cenna pozycja dla wszystkich osób zawodowo lub hobbystycznie związanych z końmi – jesteśmy bowiem przekonane, że zdrowe kopyta są PODSTAWĄ zdrowia konia.

dr n. wet. Natalia Domańska-Kruppa, lek. wet. Monika Szubart



Bez kopyt nie ma konia - Nic Baker, Sarah Braithwaite

Książka stanowi dla każdego, kto szuka sposobów na poprawę stanu i możliwości kopyt koni i zawodowo zajmujących się pielęgnacją końskich kopyt
Od bardzo dawna milcząco zakładano, że podkowy chronią kopyta. Niniejsza książka podważa opinię o konieczności kucia koni oraz udowadnia, że kopyta bez podków mogą sprostać poważnym wyzwaniom stawianym im przez każdy rodzaj podłoża.

Ta przełomowa praca analizuje przekonania większości jeźdźców, że konie potrzebują podków i w wyważony sposób bada dostępne dla właścicieli koni możliwości i korzyści, jakie dla konia niesie praca boso.
Opierając się o wyniki badań naukowych, książka w praktyczny sposób przedstawia wpływ diety, środowiska, ruchu i rozczyszczania na kopyta oraz pokazuje jak bardzo poruszanie się boso poprawia ich stan i możliwości.
Koncentrując się na tym, co dla zdrowia kopyt najważniejsze, dostarcza rozsądnych i opartych na doświadczeniach Autorek wskazówek jak osiągnąć odpowiedni dla uprawiania dowolnej dyscypliny jeździeckiej, takiej jak WKKW, biegi myśliwskie czy rajdy lub ujeżdżenie - stan bosych kopyt. Ponadto, zawiera krok-po-kroku porady jak rehabilitować zniszczone kopyta oraz opisy studiów przypadków, których bohaterowie - konie - cierpią na różne dolegliwości: od syndromu trzeszczkowego, pęknięcia kopyt poprzez podwinięte piętki aż do problemów metabolicznych takich jak ochwat i insulinooporność.
  Autorki od lat z powodzeniem jeżdżą i startują na swych bosych koniach w zawodach oraz pomogły setkom koni swoich klientów w przejściu na bezpieczną pracę boso. Prowadzone przez autorki badania oraz ich rezultaty wielu mogą zaskoczyć, lecz potwierdzają je znakomici i doświadczeni kowale oraz weterynarze.
Książka stanowi cenną pozycję w bibliotece każdego, kto szuka sposobów na poprawę stanu i możliwości kopyt swoich koni a także osób zawodowo zajmujących się pielęgnacją końskich kopyt.






Zdrowe kopyta nie są przypadkiem - Autor: Uwe Lukas

Zdrowe kopyta nie są przypadkiem
W książce tej omówiono następujące zagadnienia:
• Podstawy anatomii kopyta końskiego
• Nieprawidłowe postawy kończyn i kopyt u źrebiąt i młodych koni: warunki chowu mające wpływ na rozwój kończyn
• Pielęgnacja kopyt: czyszczenie i pielęgnacja kopyt koni nie kutych i kutych, szczególne zabiegi pielęgnacyjne, warunki c i jego wpływ na jakość kopyt, unikanie wypadków w czasie pielęgnacji kopyt i kucia, współpraca podkuwacza i właściciela planowanie prac podczas kucia

Kucie: nowoczesne materiały oraz sztuka kucia, różne rodzaj kucia w zależności od użytkowania konia
• Ochrona konia przed poślizgiem: hacele i sztyfty widiowe, kucie zimowe
• Kucie ortopedyczne przy chorobach kopyt i kończyn: specjalne i ortopedyczne, możliwości i ograniczenia kucia ortopedycznego
• Choroby kopyt - postępowanie: gnicie strzałki, rak rzekomy kopyta, ochwat, szczeliny rogowe, ściana oddzielona i ściana ropień kopyta, zapalenie skóry koronki

Zdrowe kopyta: wpływ żywienia na jakość rogu kopyto składniki odżywcze oraz ich znaczenie
• Pierwsza pomoc: urazy kopyta, oderwanie podkowy.